Katere prednostne naloge in ukrepi, ki jih financira EU, prinašajo največjo dodano vrednost za Evropejce?
V prihodnjih tednih bo 150 naključno izbranih državljank in državljanov iz vseh 27 držav članic EU razpravljalo o novem dolgoročnem proračunu EU, ki ga bo Komisija predlagala julija 2025.
Sredi korenitih sprememb za našo družbo, varnost, gospodarstvo in naš planet EU zre v prihodnost. Proračun EU bi moral še naprej izboljševati kakovost življenja in možnosti preživljanja državljanov, kmetov, raziskovalcev, podjetij in regij po vsej Evropi in zunaj nje. Hkrati je treba reševati nujne prednostne naloge, kot sta obramba in varnost.
Čeprav se potreba po ukrepanju EU povečuje, so proračunska sredstva EU omejena. Zato se bodo udeleženci osredotočili na dve vprašanji:
- Za katere prednostne naloge bi bilo treba v prihodnje porabiti proračun EU?
- Katere vrste dejavnosti bi proračun EU moral podpirati, da bi pripomogel k uresničevanju teh
prednostnih nalog?

Kaj lahko pričakujemo od foruma
Komisija si želi razprave s člani foruma.
Vsi udeleženci in udeleženke bodo razpravljali o svojih stališčih in zamislih kot državljani na podlagi lastnih življenjskih izkušenj. Preučili bodo vizije za skupno prihodnost, opredelili ključne izzive in priložnosti ter razpravljali o prednostnih nalogah in vrstah ukrepov, pri katerih bi financiranje EU lahko imelo največji učinek. Na koncu se bodo državljani in državljanke dogovorili o političnih prednostnih nalogah in oblikovali zamisli o tem, kako najbolje podpreti te skupne prednostne naloge.
Rezultat foruma bo seznam priporočil, ki jih bo Evropska komisija upoštevala pri svojem prihodnjem delu na področju proračuna EU.

Časovnica
Evropski državljanski forum o novem evropskem proračunu bo potekal tri konce tedna med marcem in majem 2025.
- 28.–30. marecPrvo zasedanje – Bruselj
- Izmenjava prvih zamisli, ki so po mnenju udeležencev najbolj obetavne
Uvod v „novi evropski proračun“
- 25.–27. aprilDrugo zasedanje – na spletu
- Pregled stanja po prvem zasedanju in oblikovanje zamisli po temah in vprašanjih
Prva faza priprave priporočil
- 16.–18. majSklepno zasedanje – Bruselj
- Priprava zaključkov razprav in priporočil Evropski komisiji
Obrazložitev naslednjih korakov – vpliv na oblikovanje politik
Evropski proračun: za kaj gre?
Evropski dolgoročni proračun določa obseg proračuna in njegovo porabo za več let. Sedanji dolgoročni proračun traja od leta 2021 do leta 2027 in znaša 1,2 bilijona evrov, kar predstavlja približno 1 % BDP EU. Poveča se za približno 800 milijard evrov iz instrumenta NextGenerationEU, začasnega instrumenta za spodbujanje okrevanja po pandemiji COVID-19.
Evropski proračun je že dokazal, da koristi državljanom in državljankam, na primer s financiranjem projektov in dejavnosti, ki podpirajo socialni in gospodarski razvoj evropskih regij, podpiranjem kmetov in podeželskih območij, varovanjem okolja in bojem proti podnebnim spremembam, spodbujanjem digitalnega prehoda naših družb ter podpiranjem raziskav in inovacij. V zadnjih letih je bil v kriznih obdobjih, od pandemije COVID-19 do ruske invazije na Ukrajino, rešilna bilka, saj sta se z njim podpirali naša energetska neodvisnost in Ukrajina.
