Kādas ES finansētās prioritātes un darbības sniedz vislielāko pievienoto vērtību eiropiešiem?
Nākamajās nedēļās 150 pēc nejaušības principa atlasīti pilsoņi no visām 27 ES dalībvalstīm apspriedīs jauno ES ilgtermiņa budžetu, ko Komisija ierosinās 2025. gada jūlijā.
Eiropas Savienībā jau notiek būtiskas pārmaiņas, kas ietekmēs mūsu sabiedrību un drošību, ekonomiku un planētu nākotnē. ES budžetam ir jāturpina uzlabot iedzīvotāju, lauksaimnieku un pētnieku dzīves kvalitāti un vairot to iztikas līdzekļus, kā arī uzlabot situāciju uzņēmumos un reģionos visā Eiropā un ārpus tās. Tajā pašā laikā ir jāpievēršas tādām steidzamām prioritātēm kā aizsardzība un drošība.
Lai gan vajadzība pēc ES rīcības palielinās, ES budžetam ir ierobežoti finanšu resursi. Tāpēc diskusiju dalībnieki pievērsīsies šādiem diviem jautājumiem:
- Kādām prioritātēm nākotnē būtu jāizmanto ES budžets?
- Kāda veida pasākumi būtu jāatbalsta no ES budžeta, lai palīdzētu īstenot šīs prioritātes?

Ko varam sagaidīt no paneļdiskusijas
Komisija vēlas iesaistīties debatēs ar paneļdiskusijas dalībniekiem.
Pilsoņi, balstoties uz savu pieredzi, dalīsies ar viedokļiem un idejām. Viņi pievērsīsies redzējumam par kopīgu nākotni, apzinās galvenās problēmas un iespējas, kā arī apspriedīs prioritātes un darbību veidus, kuros ES finansējumam varētu būt vislielākā ietekme. Galu galā pilsoņi vienosies par politiskajām prioritātēm un izstrādās idejas par to, kā vislabāk tās atbalstīt.
Paneļdiskusijas rezultātā tiks izveidots ieteikumu saraksts, ko Eiropas Komisija izmantos savā turpmākajā darbā saistībā ar ES budžetu.

Laika grafiks
Jaunajam ES budžetam veltītā Eiropas pilsoņu paneļdiskusija tiks aizvadīta trijās nedēļas nogalēs no 2025. gada marta līdz maijam.
- 28.–30. marts1.sesija – Briselē
- Dalībnieki dalās ar idejām, kuras paneļdiskusijas kontekstā uzskata par visperspektīvākajām.
Iepazīstināšana ar jauno ES budžetu.
- 25.–27. aprīlis2. sesija – tiešsaistē
- 1. sesijas izvērtējums un ar konkrētiem tematiem saistītu ideju tālāka attīstīšana.
Ieteikumu izstrādes pirmais posms.
- 16.–18. maijsNoslēguma sesija – Briselē
- Secinājumi pēc diskusijām un ieteikumi Eiropas Komisijai.
Skaidrojums par turpmākajiem pasākumiem – ietekme uz politikas veidošanu.
Eiropas Savienības budžets: par ko ir runa?
ES ilgtermiņa budžetā tiek noteikts daudzgadu budžeta apmērs un tas, kam tas tiks tērēts. Pašreizējais ilgtermiņa budžets aptver periodu no 2021. līdz 2027. gadam un sasniedz 1,2 triljonus eiro, kas atbilst aptuveni 1 % no ES IKP. To papildina aptuveni 800 miljardi eiro no “NextGenerationEU”, kas ir pagaidu instruments ar mērķi stimulēt atveseļošanu pēc Covid-19 pandēmijas.
ES budžets ir parādījis, ka tas sniedz labumu iedzīvotājiem. Piemēram, finansējot projektus un darbības, kas sekmē Eiropas reģionu sociālo un ekonomisko attīstību, atbalstot lauksaimniekus un lauku apvidus, aizsargājot vidi un cīnoties pret klimata pārmaiņām, veicinot mūsu sabiedrības digitālo pārkārtošanos un atbalstot pētniecību un inovāciju. Tas pēdējo gadu laikā ir palīdzējis mums stāties pretī krīzēm – no Covid-19 pandēmijas līdz Krievijas iebrukumam Ukrainā –, sniedzot atbalstu mūsu enerģētiskajai neatkarībai un nodrošinot palīdzību Ukrainai.
