Rezultati panela i daljnje postupanje
U Komunikaciji iz 2023. pod naslovom „Nema mjesta za mržnju: Europa ujedinjena protiv mržnje” poziva se na stvaranje paneuropskog prostora za dijalog u kojem bi građani mogli raspravljati o tome kako se odmaknuti od mržnje i podjela i zajednički uživati u europskim vrijednostima ravnopravnosti, poštovanja ljudskih prava i dostojanstva. Europski panel građana i građanki o suzbijanju mržnje u društvu bio je jedan od odgovora na taj poziv.
U okviru panela utvrđivali su se mjere politike i svi relevantni akteri koji bi trebali biti uključeni na različitim razinama, uključujući donositelje odluka, civilno društvo, privatni sektor i građane.
U 21 preporuci koju su sastavili građani predlažu se konkretni načini za jačanje odgovora na zločine iz mržnje i govor mržnje, stvaranje sigurnih i uključivih prostora na internetu i izvan njega te iskorištavanje potencijala medija i digitalnih alata za poticanje kulture poštovanja.

Inicijative EU-a nakon preporuka građana
Europska komisija radi na nekoliko inicijativa kako bi odgovorila na preporuke građana i intenzivirala djelovanje EU-a u borbi protiv mržnje i izgradnji uključivijeg i ravnopravnijeg društva. Navedimo nekoliko primjera:
- donošenje novog Kodeksa postupanja za borbu protiv nezakonitog govora mržnje na internetu
- poseban prioritet istraživanja u okviru programa rada Obzora Europa za 2025. o razumijevanju utjecaja društvenih nejednakosti na pojave mržnje, polarizacije i radikalizacije.
U lipnju 2025. građani koji su sudjelovali u panelu imat će priliku pridružiti se događanju za prikupljanje povratnih informacija na kojem će Europska komisija objasniti kako će provesti preporuke građana njihovim uključivanjem u sadašnje i buduće političke inicijative.
Europski panel građana i građanki o suzbijanju mržnje u društvu Donesene preporuke
Tijekom tri vikenda 150 nasumično odabranih građana iz svih 27 država članica EU-a raspravljalo je o raznim uzrocima mržnje u EU-u i mjerama koje bi se mogle poduzeti da bi se ti uzroci uklonili.
Zajedno su sastavili popis preporuka koje će doprinijeti oblikovanju budućih propisa EU-a i inicijativa Komisije. Možete ih pronaći u nastavku.
I dalje možete sudjelovati u tekućoj internetskoj raspravi o suzbijanju mržnje u društvu:

Kako možemo pristupiti problemu mržnje i povećati uzajamno poštovanje u našim društvima?
Prema nekoliko izvora, u Europi je došlo do zabrinjavajućeg povećanja broja slučajeva govora mržnje i zločina iz mržnje. Svi oblici mržnje potkopavaju društvo u cjelini i ugrožavaju temelje naših demokracija. U EU-u je sloboda izražavanja temeljno pravo i dragocjena vrijednost, ali je u propisima o ljudskim pravima utvrđeno da se ta sloboda ne smije koristiti za poticanje mržnje i nasilja.
Na europskom panelu građana i građanki o suzbijanju mržnje u društvu sudjelovalo je 150 nasumično odabranih građana i građanki koji su razmatrali temeljne uzroke mržnje i načine za njihovo rješavanje radi izrade preporuka o tome kako izgraditi mostove među podijeljenim skupinama i zajednicama.
U Komunikaciji Europske komisije i Visokog predstavnika za vanjske poslove i sigurnosnu politiku iz 2023. pod naslovom „Nema mjesta za mržnju: Europa ujedinjena protiv mržnje” predlaže se intenziviranje borbe protiv svih oblika mržnje jačanjem djelovanja u raznim područjima politika, uključujući sigurnost, digitalizaciju, obrazovanje, kulturu i sport.

Vremenski okvir
Europski panel građana i građanki o suzbijanju mržnje održavao se tijekom tri vikenda u travnju i svibnju 2024.
- 5. – 7. travnjaPrvi sastanak – Bruxelles
- Razvijanje zajedničkog razumijevanja mržnje na temelju analize percepcija i svjedočanstava o mržnji
- Utvrđivanje današnjih uzroka i pokretača mržnje
- Rasprava o mogućim područjima djelovanja u kojima se u društvu može boriti protiv mržnje
Snimke: 7. travnja 2024.
- 26. – 28. travnjaDrugi sastanak – na internetu
- Pregled prvog sastanka i razrada ideja po temama
- Prva faza izrade preporuka
Snimke: 26. travnja 2024. | 28. travnja 2024.
- 17. – 19. svibnjaZavršni sastanak – Bruxelles
- Priprema zaključaka rasprava i preporuka Europskoj komisiji.
- Obrazloženje sljedećih koraka – učinak na oblikovanje politika i vrijeme za povratne informacije.
Snimke: 17. svibnja 2024. | 19. svibnja 2024.
Galerija fotografija
Tackling Hatred in Society Panel image 1Tackling Hatred in Society Panel image 1 Tackling Hatred in Society HandoverTackling Hatred in Society Handover Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1 Tackling Hatred in Society Panel image 3Tackling Hatred in Society Panel image 3 Tackling Hatred in Society Panel image 5Tackling Hatred in Society Panel image 5 Tackling Hatred in Society Panel image 4Tackling Hatred in Society Panel image 4 Tackling Hatred in Society Panel image 2Tackling Hatred in Society Panel image 2