A vitacsoport munkájának eredménye és az annak nyomán hozott intézkedések
A „Nincs helye a gyűlöletnek: európai összefogás a gyűlölet ellen” című, 2023. évi közlemény olyan páneurópai fórum létrehozását sürgeti, ahol a polgárok párbeszédet folytathatnak egymással, és megvitathatják, hogyan lehet felülkerekedni a gyűlöleten és megosztottságon, hogy mindannyian teljes mértékben részesüljünk a közös európai értékeink biztosította előnyökből, és hogy az emberi jogok érvényre jussanak és az emberi méltóság ne sérüljön. A „Gyűlölet a társadalomban” témával foglalkozó európai polgári vitacsoport ezekre a kérdésekre kereste a választ.
A vitacsoport célja az volt, hogy feltérképezze a lehetséges szakpolitikai intézkedéseket és azonosítsa mindazon szereplőket – ideértve a döntéshozókat, a civil társadalmat, a magánszektort és a polgárokat –, akiket a különböző szinteken be kell vonni a folyamatba.
A polgárok által megfogalmazott 21 ajánlás konkrét intézkedéseket irányoz elő a gyűlölet-bűncselekmények és a gyűlöletbeszéd elleni fellépésre, biztonságos és inkluzív online és offline terek létrehozását javasolja, valamint felvázolja, hogyan lehetne jobban kiaknázni a médiában és a digitális eszközökben rejlő lehetőségeket a kölcsönös tisztelet kultúrájának előmozdítására.

A polgárok ajánlásaira épülő uniós kezdeményezések
Az Európai Bizottság több olyan kezdeményezésen dolgozik, amelyek a polgárok ajánlásaira épülnek, és amelyek célja, hogy fokozzák a gyűlölet felszámolására, valamint egy befogadóbb és egyenlőbb társadalom kiépítésére irányuló uniós erőfeszítéseket. Íme néhány példa ezekre az intézkedésekre:
- Új magatartási kódex a jogellenes online gyűlöletbeszéd felszámolásáért
- Konkrét kutatási prioritás létrehozása a Horizont Európa 2025. évi munkaprogramjában, amely a társadalmi egyenlőtlenségek gyűlöletre, polarizációra és radikalizálódásra gyakorolt hatásának megértésére irányul
A vitacsoport tagjai 2025 júniusában rész vehetnek majd egy visszajelzési célú rendezvényen, ahol az Európai Bizottság beszámol arról, hogyan fogja végrehajtani a vitacsoport ajánlásait – azaz, hogyan építi majd be azokat a jelenlegi és jövőbeli szakpolitikai kezdeményezéseibe.
A társadalomban tapasztalható gyűlölet elleni küzdelemmel foglalkozó európai polgári vitacsoport: megszülettek az ajánlások
150 véletlenszerűen kiválasztott, együttesen mind a 27 uniós tagállamot képviselő polgár folytatott vitát három hétvégén keresztül arról, hogy milyen okokra vezethető vissza az uniós társadalmat megosztó gyűlölet, és milyen eszközökkel lehetne a legeredményesebben fellépni ellene.
Az eszmecsere végeztével a vitacsoportot alkotó polgárok ajánlásokat terjesztettek elő, amelyek hozzá fognak járulni a témával kapcsolatos jövőbeli uniós szabályozás alakításához, és beépülnek majd a készülő bizottsági kezdeményezésekbe. Ezek az ajánlások alább, a „Dokumentumok” rovatban találhatók.
A témáról folyó nyilvános vita azonban ezzel nem fejeződik be. A Polgári Részvételi Platformon bárki közzéteheti ötleteit, elképzeléseit, és észrevételezheti mások hozzászólásait:

Mit tehetünk a gyűlölet ellen, és hogyan növelhetjük a kölcsönös tiszteletet társadalmainkban?
Több jele is van annak, hogy napjaink Európájában egyre nagyobb méreteket ölt a gyűlöletbeszéd, és riasztóan megnőtt a gyűlölet-bűncselekmények száma. A gyűlölet minden formája aláássa a társadalmat, és alapjaiban veszélyezteti demokráciánkat. A véleménynyilvánítás szabadsága alapvető jog és érték, de ahogy az emberi jogi jogszabályok is leszögezik, ez a jog nem terjed ki a gyűlöletkeltésre és az erőszakra való felbujtásra.
A „Gyűlölet a társadalomban” témával foglalkozó európai polgári vitacsoport 150 véletlenszerűen kiválasztott polgárt tömörített. A vitacsoport feladata az volt, hogy azonosítsa a gyűlölet kiváltó okait, és megvizsgálja, hogyan lehetne ezeket megszüntetni, és ajánlásokat fogalmazzon meg arra vonatkozóan, hogyan lehetne eltüntetni a különböző társadalmi csoportok és közösségek közötti törésvonalakat.
A „Nincs helye a gyűlöletnek: európai összefogás a gyűlölet ellen” című 2023. évi közleményében az Európai Bizottság és a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő a gyűlölet minden formája elleni küzdelem fokozását szorgalmazza különböző szakpolitikai területeken, többek között a biztonság, a digitalizáció, az oktatás, a kultúra és a sport területén.

Időrendi áttekintés
A „Gyűlölet a társadalomban” témával foglalkozó európai polgári vitacsoport három hétvégén ült össze 2024 áprilisa és májusa között.
- Április 5–7.1. ülésszak – Brüsszel
- Közös fogalomrendszer kialakítása arról, mi is az a gyűlölet, milyen percepciók, téveszmék táplálják, és a személyes beszámolók elemzése
- A napjainkat jellemző gyűlölet okainak és mozgatórugóinak azonosítása
- A lehetséges cselekvési területek feltárása, ahol fel lehet lépni a társadalmi gyűlölettel szemben
Felvétel: 2024. április 7.
- Április 26–28.2. ülésszak – online
- Az 1. ülésszak kiértékelése, valamint az egyes témákkal kapcsolatos ötletek továbbfejlesztése
- Az ajánlások kidolgozásának első szakasza
Felvételek: 2024. április 26. | 2024. április 28.
- Május 17–19.Záró ülésszak – Brüsszel
- A viták következtetéseinek levonása és ajánlások megfogalmazása az Európai Bizottság részére
- A következő lépések ismertetése – a szakpolitikai döntéshozatalra gyakorolt hatás, visszajelzés
Felvételek 2024. május 17. | 2024. május 19.
Fotógaléria
Tackling Hatred in Society Panel image 1Tackling Hatred in Society Panel image 1 Tackling Hatred in Society HandoverTackling Hatred in Society Handover Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1 Tackling Hatred in Society Panel image 3Tackling Hatred in Society Panel image 3 Tackling Hatred in Society Panel image 5Tackling Hatred in Society Panel image 5 Tackling Hatred in Society Panel image 4Tackling Hatred in Society Panel image 4 Tackling Hatred in Society Panel image 2Tackling Hatred in Society Panel image 2