Politika emberközelből: a polgári vitacsoportok működése
A társadalomban tapasztalható gyűlölet elleni közös küzdelem
Három hétvége alatt a 27 EU-tagállamból származó, véletlenszerűen kiválasztott 150 polgár azt vitatta meg, hogy hogyan lehetne a társadalomban tapasztalható gyűlöletet kezelni, leküzdeni. Az eredmény: A téma érzékenysége és az azt övező erős érzelmek és különbözőségek ellenére a résztvevőknek sikerült előremutató és tiszteletteljes vitát folytatniuk. Önt is érdekli, hogyan sikerült személyes benyomásaik és tudásuk alapján 21 konkrét javaslatot megfogalmazniuk az Európai Bizottság számára?
Itt megnézheti!
Hatékonyabb közös energiafelhasználás
Halló, itt az Európai Unió! Ott ki beszél? Amikor Csengét, Conallt és 148 véletlenszerűen kiválasztott társukat az Európai Bizottság meghívta Brüsszelbe, hogy vitassák meg az energiahatékonysággal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket, ők elvállalták ezt a feladatot. Szeretné megnézni, hogyan járultak hozzá a vitához?
Nézze meg Ön is az energiahatékonysággal foglalkozó polgári vitacsoport üléseit!
A „Gyűlölet a társadalomban” témával foglalkozó európai polgári vitacsoport benyújtotta ajánlásait
A 27 uniós tagállamból 150 véletlenszerűen kiválasztott polgár folytatott vitát három hétvégén keresztül arról, hogy milyen okokra vezethető vissza a gyűlölet, mely beárnyékolja társadalmainkat az EU-ban, és milyen eszközökkel lehetne a legeredményesebben fellépni ellene.
Az eszmecsere végeztével a vitacsoport egy sor ajánlást állított össze, amelyek hozzá fognak járulni a témával kapcsolatos jövőbeli uniós szabályozás alakításához, és beépülnek majd a készülő bizottsági kezdeményezésekbe.

Mit értünk európai polgári vitacsoportok alatt?
Tagjaikat véletlenszerűen választják ki a 27 tagállamból. Feladatuk, hogy mindannyiunkat érintő fontos javaslatokat vitassanak meg európai szinten.
Az európai polgári vitacsoportok tagjai kis létszámú (mintegy 12 fős) csoportokban, valamint közös (plenáris) üléseken dolgoznak együtt. Moderátori csapat segíti a munkájukat. Megbeszéléseik alapján a polgárok alkotta vitacsoportok ajánlásokat fogalmaznak meg az Európai Bizottság számára, mely azokat figyelembe veszi szakpolitikai kezdeményezéseinek kidolgozása során.

Hogyan működik a polgári vitacsoport?
- 1. ülésszakÖtletelés
Az első ülésszak célja az, hogy a vitacsoport ötleteket fogalmazzon meg, majd témakörök szerint csoportosítsa azokat a koncepciókat, amelyeket a polgárok a legígéretesebbnek tartanak a következő ülésszakokon folytatandó további megbeszélésekhez.
- 2. ülésszakFelülvizsgálat és tökéletesítés
Ennek az ülésszaknak az a célja, hogy a vitacsoport résztvevői az első ülésszakon elfogadott koncepciókra támaszkodva előzetesen megfogalmazzák ajánlásaikat. Egy összetett kölcsönös értékelési folyamat keretében a polgárok munkacsoportokat alkotva felülvizsgálják egymás javaslatait és megállapításait, és egymás ötleteire építve továbbfejlesztik elképzeléseiket. Ennek az együttműködésnek a gyümölcseként a vitacsoport a záró ülésszakon kidolgozza végső ajánlásait.
- ZáróülésKövetkeztetés
Az utolsó ülésszak alkalmával a vitacsoport az ajánlásaival együtt a megbeszélések következtetéseit is benyújtja az Európai Bizottságnak. A következtetések és az ajánlások a vonatkozó javaslatok kidolgozását hivatottak segíteni.
Hogyan választják ki a vitacsoportok tagjait?
A Bizottság összesen mintegy 150 polgártválaszt ki véletlenszerűen a 27 tagállamból.
A vitacsoportok összetétele tükrözi az EU sokszínűségét lakóhely (vidék/város), nem, életkor, iskolai végzettség és társadalmi-gazdasági háttér tekintetében.
A résztvevők egyharmada fiatal (16–25 év közötti személy).
A polgári vitacsoportok tagjai véletlenszerűen kerülnek kiválasztásra. Ez a biztosítéka annak, hogy a kiválasztás reprezentatív legyen, és hogy a vitacsoportok a lehető leghűbben tükrözzék az EU szociodemográfiai összetételét.
A toborzáshoz az alábbi forrásokból származó adatok kerülnek felhasználásra:
- Eurobarométer, az Európai Unió éves közvélemény-kutatásra szolgáló eszköze, valamint
- Eurostat, az EU statisztikai hivatala.
Kvótarendszer biztosítja, hogy a vitacsoport a nemek szempontjából is kiegyensúlyozott legyen, az életkori összetétel tekintetében pedig előfeltétel, hogy a vitacsoportok egyharmadát 16–25 év közötti fiatalok tegyék ki. A vitacsoportok tagjainak kiválasztása során az alábbi szociodemográfiai jellemzőket vesszük még figyelembe:
- iskolai végzettség;
- lakóhely;
- foglalkozás.
Az egyes tagállamokból az adott ország népességének arányában toborzunk résztvevőket, és a különböző csoportok tekintetében is az arányos képviselet elvét követjük. Kevesebb résztvevőt adó kisebb országok esetében az egyes kategóriák részarányát vitacsoportokon átívelően biztosítjuk, így garantálva a kisebb országok megfelelő képviseletét.
Minden vitacsoport esetében külön kiválasztási eljárást szervezünk.
Annak érdekében, hogy a megbeszélések során a lehető legtöbb nézőpont és vélemény kerüljön kifejezésre, és élénk, előremutató viták alakuljanak ki, elengedhetetlen, hogy a vitacsoportok összetétele tükrözze az EU népességének sokszínűségét.
Már lezárult vitacsoportok

Hogyan küzdhet az EU a társadalomban tapasztalható gyűlölet ellen?

Hogyan képes az EU az energiahatékonyság előnyeit a polgárok, a hatóságok és a vállalkozások javára fordítani?

Hogyan tehetjük mindenki számára elérhetővé a tanulási mobilitási lehetőségeket?

Milyen jövőkép, elvek és intézkedések mentén kell kialakítanunk a virtuális világokat, hogy azok a lehető legjobbak és legméltányosabbak legyenek?

Milyen intézkedéseket kellene hozniuk az uniós tagállamoknak, az élelmiszer-ellátási lánc szereplőinek, a fogyasztóknak, valamint a magán- és a közszféra más érdekelt feleinek, hogy csökkenjen az élelmiszer-pazarlás?
Fényképek
Tackling Hatred in Society Panel image 1Tackling Hatred in Society Panel image 1 Tackling Hatred in Society HandoverTackling Hatred in Society Handover Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1 Panel on Energy Efficiency - recommendations handoverPanel on Energy Efficiency - recommendations handover Energy Efficiency Panel image 12Energy Efficiency Panel image 12 Energy Efficiency Panel image 6Energy Efficiency Panel image 6 Energy Efficiency Panel image 4Energy Efficiency Panel image 4 Energy Efficiency Panel image 13Energy Efficiency Panel image 13 Citizens' Panel on learning mobility - final group pictureCitizens' Panel on learning mobility - final group picture Learning mobility session 3 plenary presentationLearning mobility session 3 plenary presentation Learning mobility session 3 participant askingLearning mobility session 3 participant asking Learning mobility session 3 plenary votingLearning mobility session 3 plenary voting Learning mobility session 3 plenary groupLearning mobility session 3 plenary group Learning mobility session 3 plenary participantLearning mobility session 3 plenary participant Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 ModerationCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 Moderation Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 openingCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 opening Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 participantCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 participant Learning mobility session 3 plenary groupLearning mobility session 3 plenary group Citizens panel on virtual worlds - 3 group photoCitizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 working groupCitizens panel on virtual worlds - 3 working group