Europos piliečių forumas kovos su neapykanta visuomenėje klausimais Europos Komisijai pateikė savo rekomendacijas
Tris savaitgalius 150 atsitiktine tvarka atrinktų piliečių, atstovaujančių visoms 27 ES valstybėms narėms, rinkosi diskutuoti apie neapykantos priežastis bei ją skatinančius veiksnius ir įvairių sričių priemones, kuriomis siekiama su ja kovoti.
Kartu piliečiai pateikė įvairių rekomendacijų, kurios padės rengiant būsimus ES teisės aktus ir prisidės prie būsimų Komisijos iniciatyvų, sąrašą.
Kas yra Europos piliečių forumai?
Jie suburia atsitiktine tvarka atrinktus piliečius iš visų 27 valstybių narių, kad jie Europos lygmeniu aptartų svarbiausius būsimus pasiūlymus, darančius poveikį mums visiems.
Europos piliečių forumų dalyviai bendradarbiauja mažose grupėse (po maždaug 12 žmonių) ir visi kartu (plenarinėse sesijose). Pagalbą teikia moderatorių grupė. Remdamiesi diskusijomis, piliečiai teikia rekomendacijas Europos Komisijai, į kurias ji turi atsižvelgti nustatydama politikos priemones ir iniciatyvas.
Kaip veikia piliečių forumas?
- 1-oji sesijaIdėjų generavimas
Pirmosios sesijos tikslas buvo formuluoti idėjas ir grupuoti požiūrius, kuriuos piliečiai laiko perspektyviausiais tolesnėms diskusijoms būsimose sesijose.
- 2-oji sesijaPeržiūra ir tobulinimas
Šios sesijos tikslas – remtis pirmojoje sesijoje sutartais požiūriais ir parengti pirmines piliečių rekomendacijas. Po kartotinio tarpusavio vertinimo proceso piliečiai darbo grupėse atlieka peržiūrą ir remiasi vieni kitų darbu, papildydami idėjas. Jų pagrindu forumas baigiamojoje sesijoje parengia galutines rekomendacijas.
- Baigiamoji sesijaIšvada
Baigiamojoje sesijoje Europos Komisijai pateikiamos diskusijų išvados ir grupės rekomendacijos, kurios yra dokumentų rinkinio, pridedamo prie atitinkamų pasiūlymų, dalis.
Naujos kartos piliečių forumų dalyviai atrenkami atsitiktine tvarka. Su potencialiais dalyviais susisiekiama telefonu. Atranką vykdantys asmenys naudojasi priemonėmis, kurios atsitiktine tvarka generuoja galiojančius telefono numerius (įskaitant mobiliojo ir fiksuotojo ryšio telefono numerius). Taip galima pasiekti įvairią atstovaujamąją grupę. Siekiant užtikrinti, kad grupės kuo labiau atspindėtų ES socialinę ir demografinę sudėtį, procesas užtikrina, kad atranka būtų reprezentatyvi.
Tikslinis atrinktų dalyvių skaičius apima duomenis, gautus iš:
- Eurobarometro, metinės Europos Sąjungos viešosios nuomonės apklausos ir
- Eurostato, ES statistikos tarnybos.
Kvotų sistema užtikrinama forumo dalyvių lyčių pusiausvyra ir nurodoma, kad 16–25 metų jaunimas sudaro trečdalį forumo narių. Kiti socialiniai ir demografiniai ypatumai, į kuriuos atsižvelgiame, yra susiję su:
- išsilavinimo lygiu,
- geografine vietove,
- profesija.
Kiekvienos valstybės narės atrinktų dalyvių skaičius yra proporcingas tos valstybės narės gyventojų skaičiui, kartu užtikrinant proporcingą atstovavimą skirtingoms grupėms. Dalyviai iš mažesnių šalių pagal tam tikras kategorijas paskirstomi įvairiuose forumuose, kad būtų atstovaujama mažesnėms šalims.
Kiekvieno naujo forumo atrankos procesas rengiamas iš naujo.
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas aktyvioms diskusijoms ir užtikrinti, kad tos diskusijos atspindėtų įvairiausias perspektyvas ir nuomones, labai svarbu atrinkti reprezentatyvius ir įvarius forumų dalyvius.
Darbą baigę forumai
Kaip ES galima kovoti su neapykanta visuomenėje?
Ką gali padaryti ES, kad piliečiai, valdžios institucijos ir įmonės pajustų efektyvaus energijos vartojimo naudą?
Kaip užtikrinti, kad visi asmenys galėtų pasinaudoti mobilumo mokymosi tikslais galimybėmis?
Kokia vizija, principais ir veiksmais turėtų būti vadovaujamasi kuriant pageidaujamus ir sąžiningus virtualiuosius pasaulius?
Kokių veiksmų turėtų imtis ES valstybės narės, maisto tiekimo grandinės dalyviai, piliečiai ir kiti privačiojo ir viešojo sektorių suinteresuotieji subjektai, kad būtų aktyviau siekiama mažinti maisto švaistymą?