Европейският граждански панел относно справянето с омразата в обществото представи своите препоръки на Европейската комисия.
В рамките на три уикенда 150 избрани на случаен принцип граждани, представляващи всички 27 държави от ЕС, се събраха, за да обсъдят различните причини и фактори за омразата в ЕС и областите, в които трябва да се предприемат действия за справяне с този проблем.
Заедно гражданите представиха редица препоръки, които ще допринесат за оформянето на бъдещите закони на ЕС и за предстоящите инициативи на Комисията.
Какво представляват европейските граждански панели?
Те обединяват избрани на случаен принцип граждани от всички 27 държави членки, за да обсъдят — на европейско равнище — ключови, предстоящи предложения, засягащи всички нас.
В европейските граждански панели участниците работят в малки групи (всяка от около 12 души) и всички заедно (на пленарните сесии). Екип от модератори предоставя подкрепа. След обсъжданията гражданите отправят препоръки, които Европейската комисия да вземе предвид при създаването на политики и инициативи.
Как работи един граждански панел?
- Сесия 1Генериране на идеи
Целта на първата сесия е да се генерират идеи и да се оформят и групират подходи, които гражданите намират за най-обещаващи с оглед на по-нататъшните дискусии по време на предстоящите сесии.
- Сесия 2Преглед и усъвършенстване
Целта на тази сесия е да се надгражда върху подходите, за които е постигната договореност на първата сесия, и да се изготвят първоначалните препоръки на гражданите. След повтарящ се процес на „партньорска проверка“ гражданите, участващи в работна група, преглеждат и надграждат върху работата си, допълвайки идеите. Това представлява основата за изготвяне на окончателните препоръки от панела по време на заключителната сесия.
- Заключителна сесияЗаключение
Заключителната сесия представя на Европейската комисия заключенията от разискванията, заедно с препоръките на панела, като част от пакета, придружаващ съответните предложения.
Участниците в новото поколение граждански панели се подбират на случаен принцип. Връзка с потенциалните участници се осъществява по телефона. Служителите по подбора използват инструменти, които генерират валидни телефонни номера на случаен принцип (както мобилни, така и стационарни телефонни номера). По този начин може да се достигне до разнообразна, представителна група. За да се гарантира, че панелите отразяват, доколкото е възможно, социално-демографския състав на ЕС, процесът осигурява представителен подбор.
Целевите данни за подбор съчетават информация от:
- Евробарометър, годишното проучване на общественото мнение в Европейския съюз, и
- Евростат, статистическата служба на ЕС.
Системата от квоти гарантира балансирана по отношение на половете група, както и че младите хора на възраст между 16 и 25 години представляват една трета от панела. Други социално-демографски характеристики, които вземаме предвид, са свързани с:
- образователното равнище
- географското местоположение
- професията.
Участниците от всяка държава членка се набират пропорционално на населението на тази държава членка, като същевременно се гарантира пропорционално представителство в различните групи. За по-малките държави с по-малко участници категориите са обхванати в рамките на няколко панела, така че по-малките държави са представени.
Процесът на подбор се подновява изцяло за всеки нов панел.
Набирането на представителни и разнообразни панели е от съществено значение, за да се улеснят оживени дискусии и да се гарантира, че тези дискусии отразяват широк спектър от гледни точки и становища.
Завършили работата си панели
Как ЕС може да се справи с омразата в обществото?
Как ЕС може да донесе ползи от енергийната ефективност за гражданите, публичните органи и предприятията?
Как можем да превърнем възможностите за мобилност с учебна цел в реалност за всички?
Каква визия, принципи и действия следва да насочват развитието на желани и справедливи виртуални светове?
Какви действия трябва да бъдат предприети от държавите — членки на ЕС, участниците във веригата за доставки на храни, гражданите и други частни и публични заинтересовани страни, за да се активизират усилията за намаляване на разхищението на храни?