Přejít na hlavní obsah
Platforma pro účast občanů na tvorbě politik EU
Evropské panelové diskuse občanů

Nová fáze aktivního občanství

Tvorba politik spolu s občany prostřednictvím panelových diskusí

Společně proti nenávisti ve společnosti

V průběhu tří víkendů se 150 náhodně vybraných občanů EU zapojilo do debaty o tom, jak bojovat proti nenávisti ve společnosti. Výsledek: Navzdory citlivosti tématu, jež mohlo vzbudit silné emoce a rozporuplná stanoviska, se účastníkům panelových diskusí podařilo debatovat spolu konstruktivně a při plném zachování vzájemného respektu. Zajímá vás, jak společně dospěli k 21 konkrétním doporučením, které předložili Evropské komisi?
Pokud ano, podívejte se na záznam!

 

Jak společně zajistit lepší využívání energie

Volá vám EU! Chcete hovor přijmout? Když se Evropská komise obrátila na Csengu, Conalla a dalších 148 náhodně vybraných občanů EU a pozvala je do Bruselu, aby se zúčastnili diskuse o energetické účinnosti, výzvu přijali. Chtěli byste se dozvědět, jak se do debaty zapojili?
Podívejte se na diskusi o energetické účinnosti v rámci panelové diskuse občanů.

Účastníci evropské panelové diskuse občanů o potírání nenávisti ve společnosti předložili svá doporučení Komisi

Co si pod termínem „evropské panelové diskuse občanů“ představit?

Jak panelové diskuse občanů probíhají?

  1. První zasedání
    Shromažďování nápadů

    Cílem prvního setkání je přicházet s nápady a shromáždit a třídit přístupy, které občané považují za nejslibnější, aby se o nich mohlo dále diskutovat během nadcházejících setkání.

  2. Druhé setkání
    Rekapitulace a upřesnění

    Cílem tohoto zasedání je rozpracování přístupů dohodnutých na prvním zasedání a první hrubá podoba doporučení. V návaznosti na iterativní proces „vzájemného hodnocení“ občané v pracovních skupinách vzájemně vyhodnocují svou činnost a doplňují další myšlenky. Ty jsou základem finálních doporučení formulovaných během závěrečného zasedání.

  3. Závěrečné zasedání
    Závěr

    V rámci závěrečného zasedání se Evropské komisi předloží závěry diskusí spolu s doporučeními, které jsou součástí balíčku připojeného k příslušným návrhům.

Jak se vybírají účastníci?

  • Jedná se o přibližně 150 občanů, kteří jsou náhodně vybráni ze všech 27 členských států EU

  • Reprezentují rozmanitost EU – z pohledu zeměpisné lokality (městské i venkovské oblasti), pohlaví, věku, vzdělání, socioekonomického zázemí

  • 1/3 účastníků tvoří mladí lidé ve věku 16–25 let

Výběr účastníků panelových diskusí občanů je náhodný. Tento proces zajišťuje reprezentativnost vzorku, aby panely co nejvíce odrážely sociodemografické složení EU.

Cílové údaje o náboru kombinují údaje:

  • Eurobarometru, každoročního průzkumu veřejného mínění Evropské unie, a
  • Eurostatu (statistický úřad EU)

Používá se též systém kvót, který zajišťuje genderovou vyváženost panelu a třetinové zastoupení mladých (ve věku 16–25 let). Další sociodemografické charakteristiky, které zohledňujeme, se týkají:

  • stupně vzdělání
  • zeměpisné lokality
  • povolání

Účastníci z každé země se vybírají v poměru k počtu obyvatel daného členského státu a zároveň se zajišťuje poměrné zastoupení v různých skupinách. U menších zemí s menším počtem účastníků se zajišťuje průřezové zastoupení různých kategorií občanů ve všech panelových diskusích, takže jsou skutečně zastoupeny i menší země.

Výběr se pro každý další panel provádí znovu.

Díky reprezentativnímu a rozmanitému vzorku občanů v panelech mají diskuse žádoucí dynamiku a odrážejí celé spektrum pohledů a názorů na problematiku.

 

Uzavřené panelové diskuse

Fotogalerie